Dlaczego posiadanie legowiska jest ważne gdy masz psa?
Kiedy decydujemy się na przyjęcie do swojego domu nowego członka rodziny, musimy myśleć o wielu rzeczach. Pies wymaga od nas dużo uwagi i zaangażowania. Jednym z podstawowych elementów wyposażenia w które powinniśmy się zaopatrzyć w pierwszej kolejności, jest legowisko. Oprócz cech ważnych dla nas – wygląd, kolor, materiał, powinniśmy wziąć pod uwagę szereg czynników składających się na komfort naszego psa. Chcemy przecież, aby czuł się u nas dobrze i bezpiecznie. Co wziąć pod uwagę podczas wyboru? Jakimi czynnikami się kierować przeglądając liczne oferty? Co zrobić jeśli już mamy posłanie dla naszego czworonoga, ale z niewiadomych przyczyn nie chce na nim odpoczywać?
Dobre legowisko okiem zoofizjoterapeuty
Posłanie dla psa, powinno znajdować się w miejscu łatwo dla niego dostępnym. Najlepiej, jeśli jest to obszar dość nisko położony lub po prostu podłoga. Chcemy, aby pies bez problemu mógł do niego wejść i z łatwością z niego wyjść. Staramy się unikać sytuacji w których pies musi wskakiwać i zeskakiwać z wysokości. Może to skutkować kontuzjami bądź drobnymi uszkodzeniami, które w przyszłości doprowadzą do zwyrodnień lub innych schorzeń układu ruchy. Ponadto, jeśli mamy psa chorego lub starszego, nie wybierajmy raczej legowisk o wysokich obrzeżach, może to stanowić utrudnienie w dostaniu się do środka.
Kolejnym ważnym punktem, jest właściwe dopasowanie wielkości i typu legowiska do gabarytów psa. Jeśli nasz przyjaciel należy do dużych ras, musimy mu zapewnić takie posłanie, aby mógł w całości się na nim zmieścić. Natomiast jeśli jest to mały piesek, nie powinno być zbyt duże, aby czuł się w nim bezpiecznie. Należy również zwrócić uwagę na to, jak nasz pupil najczęściej wypoczywa. Jeśli normalne dla niego jest zwijanie się i chowanie w osłoniętych miejscach, sprawmy mu legowisko które zaspokoi tą potrzebę. Natomiast gdy zazwyczaj rozkłada się i wyciąga - sprawdzi się duże, przestronne posłanie. Jeśli nie będzie ono dopasowane do indywidualnych potrzeb, pies zacznie kłaść się w wygodniejszych na dany moment miejscach. Może to być nasza kanapa lub łóżko, albo twarda posadzka. Co nie zawsze jest pożądane, ze względu na zasady panujące w domu lub problemy zdrowotne z którymi może się to wiązać. Pamiętajmy, że psy przez swoje życie się zmieniają. Mowa tu nie tylko o szczeniakach czy psach młodych. Wraz z tym, zmieniają się ich potrzeby i upodobania. Dobrze więc, abyśmy jako odpowiedzialni właściciele, umieli spostrzec te zmiany i odpowiednio na nie zareagować.
Oferty sklepów, zawierają wiele różnych opcji do wyboru. Zaczynając od wielkości, poprzez typ legowisko, na wykończeniu czy rodzaju materiału kończąc. Jeśli nie jesteś pewien, co będzie najlepsze dla twojego psa, zawsze warto się z nami skontaktować. Na pewno będziemy w stanie Wam doradzić!
Biorąc pod uwagę położenie legowiska oraz indywidualne predyspozycje naszego psa, dokonując wyboru, powinniśmy zwrócić uwagę na odpowiednią grubość posłania. Musi ono być komfortowe i stanowić właściwą izolację przed niską temperaturą, zwłaszcza w chłodne dni. Długotrwałe leżenie na twardej podłodze, może powodować tworzenie się otarć lub rogowacenie się skóry na wyrostkach kostnych, ale również doprowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych. Nie znaczy to oczywiście, że powinniśmy zabraniać psu odpoczywania na podłodze od czasu do czasu, jeśli ma taką ochotę. Zastanówmy się jedynie, czy jeśli pies świadomie, przez dłuższy czas nie wybiera do spania swojego legowiska, jest ono dla niego odpowiednio dobrane.
Ostatnim, ale równie ważnym punktem jest, aby legowisko było suche i regularnie czyszczone. Zbyt duża wilgotność, nadmiar sierści i zanieczyszczeń, sprzyja namnażaniu się bakterii i roztoczy. Może to powodować problemy zdrowotne u naszych pupili, takie jak alergie, podrażnienia skóry lub błon śluzowych. Dotyczy to oczywiście wszystkich psów, jednak szczególną uwagę należy zwrócić na te, które mają już podobne dolegliwości, szczeniaki oraz na psich seniorów.
Wszystkie pufy, sofy, materace czy też poduszki dostępne na stronie internetowej, są bardzo łatwe w czyszczeniu. W większości mają ściągane pokrowce lub w całości nadają się do prania. Pozwala to szybko i bezproblemowo zadbać o świeżość posłania.
Dlaczego pies powinien mieć własne miejsce - okiem behawiorysty
Dla prawidłowego funkcjonowania naszego pupila, niezwykle ważny jest sen. Często jako właściciele nie zdajemy sobie sprawy, że psy potrzebują znacznie więcej czasu na odpoczynek niż my. W zależności od wieku, stanu zdrowia, rasy czy codziennej aktywności, naszym czworonogom niezbędne jest nawet 18 godzin niczym niezakłóconego snu w ciągu doby.
Jak zapewnić właściwą higienę snu?
Aby pies mógł prawidłowo wypocząć, musi mieć zapewnione przede wszystkim własne, zaakceptowane przez siebie miejsce. Choć czasem pozwalamy spać naszym pupilom na kanapie podczas wspólnych leniwych wieczorów, nie może to zastąpić prywatnej przestrzeni do odpoczynku dla psa. Hałas telewizora, ruch domowników, głośne rozmowy, to wszystko przyczynia się do braku możliwości zapadnięcia w sen głęboki. Nasz towarzysz cały czas znajduje sie w stanie czuwania, czyli nie regeneruje się, nie odpoczywa.
Jeśli chodzi o samo umiejscowienie legowiska, trzeba odpowiedzieć sobie na parę pytań. Czy nie znajduje się ono za blisko szlaków komunikacyjnych w domu? Należy tak wybrać miejsce, aby poruszając się po mieszkaniu podczas wykonywania naszych codziennych czynności, nie wybudzać za każdym razem psa ze snu. Unikajmy więc korytarzy, przestrzeni blisko drzwi oraz pomieszczeń gdzie np. przyjmujemy gości. Powinno to być miejsce spokojne, w miarę możliwości ciche, aby pies czuł się w nim bezpiecznie i komfortowo. Kiedy pies ma już ustalone miejsce odpoczynku, ważne, aby nie zakłócać mu tego czasu. Często, gdy czuje się zmęczony lub po prostu ma potrzebę, sam udaje się na swoje legowisko. Nie przerywajmy mu wówczas bez konkretnej przyczyny. Nauczmy również pozostałych domowników - w tym dzieci, aby szanowały przestrzeń psa. Jeśli mamy w domu więcej czworonogów, dobrze, aby każdy z nich miał swój azyl oraz jeśli jeden z psów jest z natury bardziej energiczny i skory do zaczepek, był nauczony, że na wyraźną komendę ma pozwolić swoim kompanom na odpoczynek.
Choć weźmiemy pod uwagę wszystkie powyższe punkty, czasem zdarza się, że pies nie chce spać w swoim legowisku. Warto zastanowić sie wtedy, co może być przyczyną. Pamiętajmy, że każdy pies jest inny, ma inne potrzeby i wymagania. Należy uważnie obserwować swojego pupila. W jakich miejscach najchętniej odpoczywa? Czego unika? Przyczyn może być wiele. Zwróćmy uwagę na usytuowanie legowiska i jego rodzaj. Czy jest odpowiednie dla psa? Czy taka wielkość jest dla niego komfortowa? Czy pies czuje sie bezpiecznie w miejscu w którym znajduje się posłanie? Jeśli sami nie jesteśmy w stanie ustalić powodu, warto zwrócić się o pomoc do behawiorysty. Często taka osoba jest w stanie bardzo szybko wychwycić problem i pomóc nam go rozwiązać.
Ostatnią bardzo ważną rzeczą o której nie powinniśmy zapominać, jest wprowadzenie komendy, dzięki której będziemy mogli odesłać psa na miejsce, gdy zajdzie taka potrzeba. Czasem zdarzają się sytuacje, gdy chcielibyśmy, aby nasz pupil spokojnie czekał na swoim posłaniu. Wizyta znajomych, odbieranie paczki od kuriera, obce osoby pojawiające się w domu, czy po prostu chęć umycia podłogi. Jest to komenda która pozwoli nam uniknąć wiele stresu. Powinniśmy jednak pamiętać, aby była wprowadzona prawidłowo, jeśli ma przynieść oczekiwany efekt. Nie powinno to być robione nagle i "na siłę". Pies musi dobrze kojarzyć sobie własne legowisko i nie traktować odesłania jako karę.
Pamiętajmy, że to od nas zależy jak będzie się czuł nasz pies. Zapewnienie mu komfortu i poczucia bezpieczeństwa to absolutna podstawa, aby był szczęśliwy i wypoczęty.
Autorkami tekstu są nasze specjalistki