Drugi pies w domu
Drugi pies w domu

Drugi pies w domu

Decyzja o wprowadzeniu nowego czworonoga do naszej rodziny budzi w nas wiele emocji i ekscytacji. Trzeba jednak pamiętać, że jest to przede wszystkim kolejne zobowiązanie. Może ono przynieść radość i uśmiech, ale również nowe wyzwania i wątpliwości. Pojawienie się w naszej rodzinie kolejnego psiego towarzysza jest złożonym procesem. Jak każda poważniejsza decyzja, która dotyczy zmian w dotychczasowym życiu, wymaga starannego przygotowania się. Aby uniknąć niepożądanych sytuacji, należy podjąć kilka ważnych kroków, które pomogą zminimalizować stres, zarówno dla nowego psa, jak i rezydenta. Kompleksowe przyjrzenie się całemu procesowi, pozwoli stworzyć spokojne i zrównoważone środowisko dla naszych czworonogów.

Pieski dwa

Zanim zaczniemy się zastanawiać nad adopcją czy kupnem kolejnego psa, musimy przeanalizować nasze możliwości. Następne zwierzę to dodatkowy wydatek i obciążenie finansowe. Poza podstawowymi rzeczami, jak karma, szczepienie czy zabawki, mogą pojawić się np. nieprzewidziane problemy zdrowotne. Należy przygotować budżet i podjąć odpowiedzialną decyzję - czy stać nas na drugiego psa? Ważną sprawą jest także nasza motywacja. Odpowiedz sobie na pytanie, po co właściwie chcę kolejnego towarzysza. Niektórzy wychodzą z założenia, że dzięki temu będą mieć więcej czasu i mniej kłopotów z obecnym psem. Nic bardziej mylnego. Jeśli obecnie nie radzimy sobie z naszym towarzyszem i nie umiemy wygospodarować dla niego więcej czasu, na pewno nie będziemy w stanie poradzić sobie z kolejnym czworonogiem.

Gdy już ustalimy, że jesteśmy w stanie przyjąć do siebie kolejnego czworonoga, pierwszą kwestią nad którą trzeba się pochylić, jest przeanalizowanie charakteru, poziomu energii, upodobań oraz indywidualnych potrzeb obecnego psa. Czy lubi towarzystwo innych zwierząt? Czy jest niepewny siebie i wrażliwi na zmiany? W jakim jest wieku? Dzięki temu możemy podjąć lepszą decyzję co do wyboru nowego towarzysza. Warto skupić się na czworonogach, które charakterem i poziomem aktywności są podobne do naszego psa. Chcąc uniknąć konfliktów, niezbędne jest poznanie charakteru potencjalnego nowego członka naszej rodziny.

Wzajemne zapoznanie to kluczowy moment, gdzie psy nawiązują pierwszy kontakt. Warto przeprowadzić je na neutralnym terenie. Zamiast decydować się na domowe podwórko lub naszą standardową trasę spacerową, lepiej spotkać się w lesie lub na polanie poza miastem. Ważne, aby otoczenie które wybieramy było spokojne i pozbawione elementów potencjalnie stresujących, wywołujących niepewność lub powodujących konkurencję. Opiekunowie powinni zaopatrzyć się w długie smycze lub linki, aby psy były pod stałą kontrolą, ale jednocześnie miały swobodę poruszania się.

Zwłaszcza podczas pierwszego spotkania psy będą się wzajemnie obserwować, wymieniać zapachami oraz sygnałami społecznymi. Jako odpowiedzialni przewodnicy, powinniśmy monitorować cały proces zapoznawczy. W tym czasie możemy spodziewać się różnych reakcji ze strony czworonogów, więc nawet jeśli wszystko będzie przebiegać sprawnie i bezproblemowo trzeba być ostrożnym i stopniowo wydłużać wspólne spacery. Nie należy wymuszać na psach bezpośredniej interakcji, jeśli same nie są na to gotowe. Pozwoli to uniknąć nagłych konfliktów i zbudować solidne podstawy do długotrwałej relacji między psami. Jeśli nie wiemy jak poprawnie przeprowadzić takie zapoznanie, warto skonsultować się z behawiorystą który nam pomoże. Oszczędzimy tym samym sporo stresu nie tylko sobie, ale również czworonogom.

Po zakończeniu tego procesu i uzyskaniu pewności, że oba psy tolerują swoją obecność, nadszedł moment na wprowadzenie drugiego czworonoga do naszego domu. Powinno odbywać się to spokojnie, bez niepotrzebnego stresu i zamieszania. Dodatkowo nie należy nadmiernie podkreślać obecności nowego członka rodziny, ponieważ może to wywołać zbędne napięcia. Szczególnie na początku staramy się monitorować zachowania psów. Zwracamy uwagę na mowę ciała i ich wzajemne interakcje. Pamiętajmy o zapewnieniu indywidualnej przestrzeni oraz wprowadzeniu zasad domowych, których będziemy konsekwentnie przestrzegać.

                Pojawienie się nowego psa w domu, będzie na pewno doświadczeniem pełnym wyzwań i wyrzeczeń. Musimy w tym czasie wykazać się spokojem, cierpliwością i zrozumieniem. Każdy pies jest inny i ma swoje indywidualne cechy charakteru. Starajmy się być dla naszych czworonogów dobrymi i sprawiedliwymi opiekunami. Dzięki temu, możemy stworzyć szczęśliwą, bezpieczną i przyjazną przestrzeń.

 

Autorkami tekstu są nasze specjalistki

 
Chmura tagów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl